JSTE ZDE: GameSale.czAktuality → Far Cry - herní série, která stojí za hřích

Far Cry - herní série, která stojí za hřích

U nás na GameSale máme hodně rádi herní série Far Cry a určitě nebudeme jediní, kteří se vždy těší na nový díl z této série nebo se občas vrátí k nějakému staršímu dílu. Abychom vám řekli pravdu, tak je pro nás srdeční záležitost první díl. Jak se říká, stará láska nerezaví, a to platí i u prvního dílu Far Cry. Když jsem u toho vzpomínání, tak víte o tom, že první díl vyšel v březnu roku 2004! To je docela síla, když si spočítáte, že tato herní série je tu s námi 14 let. Fakt to utíká a my nemládneme :) Určitě hodně z vás, kteří si právě čtou tento text, nehráli první díl, ale na druhou stranu si tento text budou číst dost lidí, kteří v roce 2004 neměli ještě ani jeden šedivý vlast na hlavě.



Far Cry 1

Pamatujeme si to, jako kdyby to bylo včera. Když jsme naistalovali první díl a viděli jsme tu úchvatnou grafiku, ty herní možnosti. Tato hra nám prostě vzala srdce na první dobrou. Ještě pár let jsme si první díl nemohli zahrát na nejvyšší detaily. To bylo radosti, když jsme si vše mohli dát na max. Kruci, to byla ještě doba, kdy nás zajímali hry a holky. Ano, nemládneme. První díl byl ve spoustě věcí hodně pokrokový, až revoluční. Ještě si pamatujeme na krásný tropický ostrov plný žoldáků (Kdo hrál na vyšší obtížnost, tak ví, co je peklo na zemi zabalené v tropickém „trojobalu“), které bylo možné likvidovat různými způsoby.

„Grafika prvního dílu byla úžasná na svoji dobu a stále má své kouzlo“

Bohatý vozový park a hodně dopravních prostředků, za které jste mohli usednout. Prostředí a variabilita byla něco úžasného a pro nás to bylo, jak zázrak. První díl si vysloužil na Metascore 89 bodů a to je kruci hodně (viz: http://www.metacritic.com/game/pc/far-cry?…).

První díl přinesl základ toho, co můžeme u každého dílu vidět:

  • bohaté a různorodé prostředí
  • hodně nepřátel, které jste mohli likvidovat po „batalionech“
  • jasný cíl zničit ty zlé zlosyny!
  • dlouho trvající a svižná kampaň

Herní kostra série Far Cry byla ukuta, již v roce 2004 a od té doby se postupně obaluje herním masem a šlachami.



Far Cry 2

Na druhý díl jsme museli čekat dlouhé čtyři roky (rok 2008)! Čekání se oplatilo a byli jsme vrženi na černý kontinent. Far Cry se řadí mezi nejreálnější díly a my s tím naplno souhlasíme. Hra nám naservírovala natolik věrohodně zpracovaný africký stát, ve kterém se odehrává občanská válka. Velikost herní plochy je 50 km² (19,3 mil. ha) to bylo na tu dobu neuvěřitelné číslo a ty možnosti. Občas byla mapa maličko prázdnější, ale co byste čekali na savaně, a ještě k tomu v Africe. Druhý díl byl podle nás nejatmosféričtější díl, který jsme mohli hrát a myslíme si, že to jen tak nic nepřekoná v herní série, ale uvidíme. Hra vás vzala do slamů, kde byla jen bída a zmar. Far Cry 2. ještě šel dále s tou reálností. A vývojáři si pro nás přichystali, že každá zbraň se chovala podle toho, jestli byla lásky plně pečovávána (často bývalým vlastníkem) nebo ne. Proto se často stávalo, že zbraně, které jste si vzali od mrtvých protivníků brzy přestaly fungovat. Většinou v tu nejhorší chvíli. Kdo tento díl hrál tak sám ví. Čím horší kousek se vám dostal do ruky (Koukáme na tebe AK-47), tak se vám brzy rozpadl v ruce, a to doslova, a jako malý bonus vás to ještě zranilo. Další věc, která nás tak vytáčela byla naše spotřeba munice do našich zbraní, které byly vždy naolejované a v pořádku. Kdo nezažil tu beznaděj, že musel zahazovat svůj milovaný kvér a ze země zvednout staré, opotřebované AK-47, které se vám za chvilku začalo zasekávat. Tyhle pocity jste prostě museli zažít na vlastní kůži.

Druhý díl se svým způsobme držel hodně při zemi a snažil se hrát na pocit autentičnosti a tomu šlo na jedničku s hvězdičkou. Již na vás nikde nevyběhli mutanti, již jste nemuseli odpalovat tajnou laboratoř atomovou bombou. Ano, to ukazujeme na tebe Far Cry 1. Druhý díl dokázal skvěle ztvárnit africký bordel a občasnou válku. Dokázali jste uvěřit, že je tohle možné (I když jste u toho museli zavřít pomyslně obě oči). Právě v tomto díle autoři zvolili supere možnost „léčení“ spíše takové malé mrzačení. Když jste se dostali téměř hrobníkovi na lopatu, tak jste museli využít možnost „první pomoci“, která spočívala v tom, že jste si nožem vydloubli z ruky kulku nebo uhasit na sobě oheň. A nesmíme zapomenout, že jste ve hře dostali malárie a každých reálných 30 až 40 minut jste si museli zobat prášky. Každý, kdo hrál tento díl ví, že časem získávání prášků bylo dost velký opruz. Far Cry 2 nabídl neskutečně velký svět, který se s vámi moc nemazal a občas vám i házel klacky pod nohy, ale přesto jsme tento díl hráli s nadšením.

„Druhý díl nám ukázal rozlehlou Afriku “

Druhý díl, jako jediný díl nabídl možnost si vybrat „hrdinu“ za kterého chcete hrát a výběr to byl pořádný. Ať to byl Frank Bilders, Marty Alencar, Paul Ferenc, Andre Hyppolite, Warren Clyde, Yosip Idromeno, Xianyong Bai, Quarbani Sinch a Hakim Echebbi. Prosím o minutu ticha za spolubojovníky … :) Druhý díl vlastně také přinesl zajímavou myšlenku, která byla v dalších dílech dále rozvíjena. To byla fauna alias zvířata, které jste mohli ve světě potkat. Přiznejte se, kdo rád přejížděl impaly či jiné býložravce (My! A rádi)! Na Far Cry 2 máme také krásné vzpomínky a můžeme říci bez obalu, že to herní svět byl zde ztvárněn asi nejlépe ze všech dílů. To je dáno tím, že se druhý díl snažil být hodně autentický. Přece jen savana byla krásně vyhotovená, slamy a bída všude, staré budovy z doby kolonialismu to vše hře dávalo jedinečný nádech (Doufáme, že v takovém duchu si povede i nový díl Far Cry 4). Za nás byl druhý díl skvělý!



Far Cry 3

Na třetí díl jsme si taky museli počkat až do roku 2012! To byla zatraceně dlouhá doba na herní série (Ano, narážíme na tebe série Assassins Creed, která vycházíš tak často. Musíme si rýpnout). Čekat na další díl hry 4 roky je hodně, ale vyplatilo se. Osobně musíme říci, že třetí díl považujeme za nejlepší díl celé série. Ano, naše srdce patří prvnímu dílu, ale z herního hlediska a herních mechanik je třetí díl prostě BOMBA! Možná to bude také tím, že scénáristé dokázali napsat neskutečně dokonalý charakter: Vaas Montenegr. A popis tohoto záporáka je přesný: bezohledný, násilný, sadistický, brutální, nepředvídatelný, cynický, psychopatický, šílený, nesmírně pyšný a nemilosrdný vůdce pirátů s temným smyslem pro humor a děsivě násilnou osobností. A vy ho budete stejně milovat. Třetí díl dokázal zkombinovat všechny skvělé herní mechaniky z prvního a druhého dílu a také je vybrousit téměř k dokonalosti. Navíc k tomu přihodil prvky RPG, perky a systém craftování. Díky systém RPG a perkům jste mohli zvolit způsob, jak likvidovat své protivníky. V obou předešlých dílech byly určité náznaky, že jste mohli likvidovat protivníky potichu nebo stylem hr na ně. Ale tichý styl docela drhnul a nebylo to ono. Prostě bylo vždy nejlepší vystřílet protivníky a byl klid.

„Třetí díl nás vzal opět na ostrovy “

Až třetí díl přinesl možnost fotoaparátem označovat nepřátele poté i lepší likvidace nepřátel na blízko či na dálku (luk), možnost zabíjet ze skoku atd., najednou likvidace a masakr protivníků byl ještě více zábavnější. Třetí díl vám nabídl možnost hrát ve stylu Ala Rambo nebo protivníky pěkně v klidu a potichu likvidovat. Právě díky této inovací se hratelnost zásadně posunula a zlepšila. Přece jen jste mohli hrát podle chuti a nálady. Celkově Far Cry 3. byl obrovským posunem celé série ku předu. Když si vezmeme potaz, jak byl ostrov Rook Island detailně zpracovaný a stále bylo něco co objevovat a dělat. Rozlehlost ostrova činí zhruba desetinásobek velikosti původních dvou dílů z Far Cry 1 a 2. To je kruci hodně! A stále stejně bylo něco dělat. Lovit zvířata kvůli kůži abyste z toho mohli craftit užitečné věci, obsazovat stanoviště, hrát si na amatérského archeologa nebo se jen tak flákat po celém ostrově a plnit vedlejší úkoly a nesmíme zapomenout na plnění misí ?? Nenudili jste se ani minutu. Příběh i herní prostředí nebylo, až tak autentické, jako tomu bylo u druhého dílu, ale za to mělo skvělý říz. Konec příběhu a konečná volba byla super! Jak píšeme tyto řádky, tak máme chuť si hru znovu zahrát. Omluvte nás, jdeme hrát (Bohužel, tohle nepůjde mám již hodně povinností). O třetím díle můžeme psát hodně, ale opravdu hodně moc. Jestli jste tento díl nehráli, tak doporučujeme!



Far Cry 4

Po třetím díle v roce 2012 přišel poslední díl. Tento díl považujeme za nejslabší ? Bohužel, tak to vnímáme. Nebylo to vůbec špatná hra, ale nic nového nepřinesla ? Herní mechaniky, boj vše bylo převzato z minulého dílu a maličko vylepšené. Zdálo se nám to málo na takto dobrou série. Abychom to lépe vysvětlili hra byla stále dobrá a přinesla nám hodně zábavy, ale dali bychom Far Cry 4. tak 79%. Čtvrtí díl nepřinesl nic, co by nás posadilo na zadek. Plně souhlasím, že v každé herní série je slabší kousek a s tím se nedá nic dělat. I přesto je Far Cry 4 dobrá a kvalitní hra! Za tím si stojíme!



Far Cry 5

Nejnovější počin série Far Cry 5 nás zavede do amerického státu Montana a jeho fiktivní oblasti Hope County. V kdysi klidném a svobodném regionu se postavíme tamní skupince fanatiků soudného dne, vedené charismatickým prorokem. Čeká nás opět obrovská otevřená krajina, kde budeme rekrutovat povstalce, lovit zvířata a uhánět ve všech vozidlech, co nám přijdou pod ruku.

Doufáme, že se vám náš článek o herní série Far Cry líbil a patříte mezi herní nadšence celé série, jako my :)

PS: Vyšli dvě hry, které nesly v názvu Far Cry. Byla to hra Far Cry 3 Blood Dragon a Far Cry Primal. Obě hry jsou naprosto skvělé, ale my o nich nebudeme psát, protože nepatří do herní série Far Cry ?? Víme, jsme moc zlí.

PSS: Na motivy prvního dílu byl, také natočený film …. UPOZORNĚNÍ! Na tento filmový kousek se podívejte jen tehdy, jestli máte silný žaludek. Je to opravdu brak.



U nás najdete všechny hry z rodiny Far Cry

Jazyk: